Senaryo gereği başı açık kadınla film çekmek caiz midir?

Soru Detayı

- Arkadaşlarımla birlikte bir senaryo yazmak istiyoruz. Lakin araştırdığımız kadarıyla, bir sinema filmi ancak islami şartlar dairesinde yapılabilirmiş.

- Bizler Almanya'da -hıristiyan ülkede- yaşıyoruz ve filmimizin büyük bir kısmı da bu ülkede çekilecekti. Filmimizde bir hastalığı (amnezi) ön planda tutmaya çalışacaktık. Esas erkek bir müslüman, esas kız ise gayrimüslim olacaktı. Öğrendik ki filmde bir bayan oyuncuya rol verilecekse eğer bu kişi dine göre giyinmeliymiş. Bile bile günah işlemekten korktuğumuzdan geri adım attık ve resmi olmasa da senaryoya bir son verme kararı aldık. Hâlâ acaba devam mı etsek diye tereddüt ediyoruz.

- Acaba gayrimüslim bayanlara / baylara rol vermek caiz mi diye düşünüyoruz. Çünkü hastalığın yanı sıra önem vermeye çalıştığımız iki nokta daha var: Filmde esas erkeğin ailesi dini bilgiler de verecekti. Ve filmin sonunda da esas kızımız müslüman olacaktı.

- Bu konuyla ilgili net cevap verirseniz çok mutlu oluruz.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sinema çok önemli bir tebliğ, eğitim, telkin aracı. Çağımızda bu aracı kullanmada zorunluluk var. Bir filmin film, bir senaryonun senoryo olabilmesi için asgari şartlar vardır; onlar gerçekleşecek, aksihalde film tutmaz, amaç gerçekleşmez.

Gayri müslim bir kız elbette açık olur, gerçek hayatta böyledir ve böyle görünmektedir. Mesele Müslüman olduktan sonraki davranışı ile ilgilidir. Bir Müslümanın da davranışlarında bozukluklar olabilir, senaryo bunu da olduğu gibi verecek, ama maksadı ve hedefi ıslah olacaktır.