Bir oyuncu, bunu helal yollardan nasıl yapabilir?

Soru Detayı

- Ben bir konservatuvar öğrencisiyim ve oyuncu olmayı düşünüyorum. Bu işi helal yollardan yapmanın yollarını arıyorum.
- Bütününe baktığımızda iyilerin ve kötülerin olduğu ancak iyilerin hepsinin çok da Müslümanca yaşamadığı (sevgili gençler vb. var) bir dizi yahut filmde çekimler esnasında bir haram olmayacak şekilde sevgiliyi vb. canlandırmak caiz midir? (temas vs. yok, iyi bir karakter ama kulluk açısından iyi bir Müslüman değil yani)
- Peki bu kulluk açısından yetersiz olan, sevgilisi vb. olan karakter kötülerden olsa caiz olur mu? (kötü bir karakter ve sevgilisi var burada bir ibret alma durumu olur da caizlik doğar mı?)
Not: Bu soruyu sormamın sebebi, baktığımız zaman en Müslümanca işler diyebileceğimiz Diriliş, Payitaht, Kutülamare gibi işlerde bile aşk meşk mevzularının olmasıdır.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Önce Müslüman alimlerin, uzmanların, eğitimcilerin, sanatçıların toplanıp günümüzde İslam’ı yaymak, korumak, insanları Müslümanca eğitmek için şiir, roman, hikaye, tiyatro, sinema, çizgi filim vb. araçların kullanılmasının gerekli (olmazsa olmaz, eksik kalır derecede) olup olmadığına karar vermeleri gerekir.

Bu toplu (cemâ’î, şûraya dayalı) fetva ve ictihaddan sonra sanatın gereği ne ise o, zaruret ölçüsünde yapılır.