Anime izlemek günah mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Anime, esasen animasyon / canlandırma demektir. Japonya'ya özgü manga çizim sanatıyla çizilmiş, daha çok yetişkinler için yapılmış çizgi film demektir. TDK. "Güncel Türkçe Sözlük"te, "Japon çizgi romanı mangaların televizyon, sinema vb. için filmleştirilmiş biçimi." şeklinde tarif edilmektedir.

İslam inancına, hükümlerine ve ahlakına aykırı olmayan filmleri yapmak da izlemek de sakıncalı değildir. Hatta faydalı ise sevabı vardır, yapan da izleyen de ecrini alır. Bu tür teknikleri faydalı bir şekilde elbette kullanmalıyız.

Ancak, İslam inancına, hükümlerine ve ahlakına aykırı olan her türlü yazı, film, yayın... yazmak da yayınlamak da izlemek de başkasına tavsiye etmek de günahtır.

Demek ki, her konuda olduğu gibi anime konusunda da ölçümüz, İslam dininin kurallarına uygun olup olmadığıdır; uygun değilse yapmak da izlemek de günahtır.

Müslüman, şuurlu ve bilinçli olur. Dünya ve ahireti için faydasına ve zararına olacak şeyleri öncelikle öğrenir ve buna uygun bir hayat sürmeye çalışır. Dünya hayatına ve özellikle ebedi hayatına zarar verecek şeylerden; yılandan, akrepten ve ateşten sakınır gibi uzak durmanın yollarını arar ve bulur inşallah...