Aranjörlük yapmak caiz mi?

Soru Detayı

- Ben bir aranjörüm müzik yapımcısıyım yaptığım müziklerde kullandığım sesler dünyada dans müziği olarak biliniyor eğlence mekanlarında falan çalınıyor.
- Ancak ben bu müziği beni evde, yolda, işte dinleyen insanlar için yapıyorum ve gidip asla eğlence mekanlarında da çıkmıyorum bu durumda kazancım helal midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Açıkladığınız maksatla yaptığınız müzik sakıncalı değildir. Kazancınız da inşallah helaldir.

İslam inancına, hükümlerine ve ahlakına aykırı olan müzikleri yapmak da satmak da caiz olmaz, buradan elde edilen kazanç da helal olmaz. Bunlardan elde edilen gelirler varsa, ya yoksullara ya da hayır kurumlarına bir sevap beklemeden verilmelidir. (bk. Şirbînî, Mugni'l-Muhtaç, 4/429; İbni Abidin, 5/24)