Şehitlerle ilgili filmler, şarkılar yapmanın vebali var mıdır?

Soru Detayı

- Şehitlerle ilgili filmler, şarkılar yapınca onların üzerinden para, ün kazanmış gibi olur muyuz?
- Bunun dinen bir vebali var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam dini, müzik konusunda ayrıntılı ve özel hüküm koymak yerine genel ilke ve amaçları belirlemekle yetinmiştir.

Buna göre mesela, temel inanç konularını hiçe sayan ifadeleri ihtiva eden, cinsel arzuları tahrik eden ifade ve tasvirler içeren, haramları güzel gösteren ve belli bir kadının özelliklerini anlatan müzikleri yapmak ve dinlemek günahtır.

Dinimizin temel inanç, amel ve ahlak ilkelerine aykırı olmayan, harama sevk etmeyen müzik türlerini dinlemekte ise dinen bir sakınca yoktur.

Bununla birlikte dinimiz kazancın helal ve meşru yollarla elde edilmesini istemiş, günahı ve haramı içeren iş / işlemleri ve bunlara destek olmayı da yasaklamıştır.

Buna göre yukarıda sakıncaları sayılan hususları barındıran şarkılara bir şekilde destek olmak ve yayılmasını sağlamak caiz değildir. Zira Kur’an-ı Kerim’de

“İyilik ve takva (Allah'a karşı gelmekten sakınma) üzere yardımlaşın. Ama günah ve düşmanlık üzere yardımlaşmayın.” (Maide, 5/2)

buyurulmaktadır. Aynı şekilde filim, tiyatro gibi hususlarda da bu ölçüler geçerlidir.

Bu durumda insanlara dinimizce yasaklanmayan bilakis teşvik edilen değerleri, İslam kültürünü, güzel ve iyi olan davranışları, örf, gelenek ve tarihimizden ilham alınarak yapılan üstün meziyet ve kıymetleri nesillere aktarma çabasının bir ürünü olarak üretilen müzik, film vb. şeylerden gelir elde etmekte dinen bir sakınca olmaz.

Burada dikkat edilmesi gereken husus, asıl gaye, bu hizmetleri dünyevi çıkar ve menfaatler üzerine bina etmek olmamalı, bilakis milli bir görev olarak toplumumuza ve değerlerimize hizmet maksadı taşımalıdır.