İçinde açık bayan bulunan reklam caiz mi, kazanılan ücret helal mi?

Soru Detayı

- Sosyal paylaşım sitesi Youtube videoların başına falan reklam koyuyor ve bu reklam paralarının bir kısmını da videoyu yükleyen kişiye veriyor ama maalesef bu reklamı seçme şansı yok yani rastgele atıyor sistem.
- Bu durumda bir kişinin videosunda örneğin tesettürsüz bir bayanın oynadığı reklam çıkarsa bu videoyu koyan kişinin bu reklamdan gelecek parayı alması caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tesettürsüz bayanları reklam aracı olarak kullanmak caiz değildir. Bundan kazanılan para helal olmaz.

Youtube vb. kullanan kimselerin irade dışı böyle reklamlarla karşılaşmaları onları sorumlu kılmaz. Üzerinde durmadan geçip işlerine bakarlar.