Loot box olan oyunlar kumar mı?

Soru Detayı

- Bazen dinlenmek amaçlı oyun oynuyorum. İndirdiğim oyunlardan birinde para ile alabileceğimiz sandıklar var. Bu sandıklardan rastgele parçalar çıkıyor. Ama tam rastgele de değil. Parçalar sıradan, nadir, epik gibi sınıflara ayrılır. Mesela, en pahalı sandıktan 3 epik parça çıkacağı muhtemel, ama epik parçalar sınıfından olan 20 parçadan hangisi geleceği belirsiz. Yani bu sandıklar biraz şansa dayalı, ama tam değil: 100% verdiğimiz paraya değen parçalar çıkıyor. Birçok oyunda böyle sandıklar var, çoğunda bu sandıkların ismi loot box.
- Böyle sandıklar olan oyunları oynamak kumara girer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ücret karşılığı yapılan her şans oyunu kumardır.

Sorudaki konuya gelince:

Oyunun bir tarafı kutuya bazı malları koyuyorsa ve bu mallar belli değilse, ödenen paradan daha değerli de değersiz de olabiliyorsa, diğer taraf da para ödeyerek bu kutuları alıyorsa, bu işlem İslam hukukuna göre caiz değildir, bir çeşit kumardır.