Ganyan, iddia, toto, loto bayisinde kumar oynayanlara çay gibi helal ürünleri satmak caiz midir; bu kazanç helal olur mu?

Soru Detayı

Ganyan ve iddaa bayii işleten birinden bir iş teklifi aldım. Bu kumarhanenin içerisinde bir çay ocağı var ve buranın sahibi bu ocağı devren bana kiralamak istiyor. Bu teklif bana da iş kurmaya çalıştığım şu dönemde oldukça cazip geldi. Sermayesiz bir şekilde kendi işimi kurabilirim burada.

- Burada ailemin rızkını kazanarak sevaba mı girerim, yoksa kumarhanede kumar oynayan kişilere çay, kahve satarak günaha mı girerim?
- Tabi bir de kumarhane sahibine kira ödeyerek, dükkanı temizliyerek ekmeğine yağ sürmüş olacağım...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Böyle ortamlarda, alıım satımı helal olan şeyleri satmaya haram denilemez, ama tercih de edilmez.

Taraflardan birine menfaat sağlayan her türlü bahis, Kur'an-ı Kerim'in yasakladığı kumar kapsamına girmektedir. Küçük de olsa, bir menfaat karşılığında oynanan her türlü oyun veya (karşılığında para veya ikram olmak üzere) lades tutuşmak gibi bir iddiaya girmek kumardır.

İslâm, haram içermeyen spor, oyun ve eğlence çeşitlerini helal kılmıştır. Ancak bunların kumar aracı yapılmasını yasaklamıştır. Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurulmaktadır:
"Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar) ve şans okları birer şeytan işi pisliktir. Onlardan uzak durun ki, kurtuluşa eresiniz. Şeytan şarap (içki) ve kumar yoluyla aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah'ı anmaktan ve namaz kılmaktan alıkoymak ister. Artık (bunlardan) vazgeçtiniz değil mi?" (Maide, 5/90-91)
Diğer bir ayette ise:
"İnsan için ancak çalıştığı vardır." (Necm, 53/39)
buyurularak, Müslümanın kazancının şansa ve tesadüfe bağlı olmayıp, çabasının ve alın terinin ürünü olması gerektiği vurgulanmaktadır. Şans oyunları ve kumardaki kazancın alın teri ile elde edildiğini söylemenin gerçekle hiçbir ilgisi yoktur. Böyle bir anlayış, aynı zamanda kazancını bin bir güçlüklerle ve meşakkatlerle meşru yollardan kazanmaya çalışan insanlara da dolaylı bir saygısızlıktır.

İddaa (Sonuç Tahmini Bahis Oyunu), Milli Piyango, Spor-Toto, müşterek bahis (altılı ganyan, at yarışları) gibi tertip ve oyunlar da kumardır. Dinimizde her türlü şans oyunlarından çıkan para ise, haramdır. Küçük de olsa, bir menfaat karşılığında oynanan her türlü oyun kumardır.

Dinimizde piyango, spor-toto ve loto gibi her türlü şans oyunlarından çıkan para haram olduğu gibi, bu tür oyunlara aracılık yapmak da caiz değildir.