Yarış ve turnuvalara katılım ücreti vermek, ödül almak helal mi?

Soru Detayı

- Birtakım yarış ve turnuvalara katılım ücreti ve kazanan ödülünün hükmü nedir?
 1. Birtakım turnuvalara veya yarışmalara katılmak için giriş ücreti ve kazananın ödül aldığı ama kaybedenin ekstra bir ödeme yapmadığı yarışma ve turnuvalar caiz midir ve kumara girer mi?
2. Ve yine aynı soru fakat sadece giriş ücreti alınıyor katılabilmek için ve kimseye sonuçlara göre bir ücret kaybı veya kazanç sağlanmıyor, sadece katılım ücreti herkes için geçerli, hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Taraflardan birisinin kazanıp diğerinin kaybetmesi esasına dayalı olan bütün şans oyunları kumar olduğundan haramdır. Zira bu tür oyunlarda bir taraf kaybederken diğer taraf haksız kazanç elde etmektedir. (İbn Nüceym, el-Bahru’r-râik, VIII, 554-555; İbn Kudame, el-Muğnî, IV, 194)

Sadece kazananın karlı çıktığı, kaybedenin ise zarara uğramadığı uygulamalar ise kumar olarak değerlendirilmez. Aynı şekilde katılımcılardan bir ücret alınmadan, bir sponsorun verdiği hediyeleri almakta da bir sakınca yoktur (Kasani, Bedai’, VI, 206)

Bu itibarla şans faktörüne dayalı olan her türlü bahis, çekiliş, piyango, toto, loto, iddia, müşterek bahis, ganyan gibi tertip ve oyunlar da kumardır ve haramdır. Bu tür oyunların hâsılatından bazı kuruluş ve hayır kurumlarının yararlanması, onları meşru hale getirmez ve haramlık hükmünü değiştirmez.

Müslümanların bu tür meşru olmayan kazanç yollarından uzak durması gerekir.

Bu yollardan birisiyle kazanç elde edilmesi halinde, bir an önce tövbe edilmeli ve elde edilen kazanç, sevap beklenmeyerek yoksullara verilmelidir.

Buna göre:

1. Herkesin küçük de olsa bir katılım ücreti ile kaydolduğu yarış ve turnuvalardan bir taraf kazanıp diğer kişiler kaybeder ve kazanan taraf bu şekilde bir maddi menfaat elde ederse, bu tür yarış ve turnuvalardan kazanılan ödülü almak kumar mahiyetinde olduğundan, caiz değildir.

2. Ancak herhangi bir kimseden katılım ücreti alınmadan bir sponsor tarafından ödül verilirse veya katılan herkesten bir katılım ücreti alınır da hiç kimseye bir ödül verilmez ise bu tür yarış ve turnuvalara katılmak caiz olur.