Salla kazan kumar sayılır mı?

Soru Detayı

- Telefonda salla kazan diye bir şey var. Telefonu sallıyorsun sonra sana 2 seçenek soruyor. Örneğin 1saat 2 GB. internet veya 1 hafta 100 dk. gibi, bu haram mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bunun için ayrıca bir ücret ödenmiyorsa, kumar değildir, ilgili GSM firmasının her telefon sahibine verdiği bir hediyesidir.

Kumar, “Şans ve becerinin birlikte veya tek başına söz konusu olduğu bir olay yahut yarışmanın ya da belirsiz bir olayın sonucu üzerine, bahse tutuşmak ve bu yolla kazanç elde etmek” demektir.

Türü ve şekli toplumlara ve dönemlere göre değişiklik gösterse de esas itibariyle haksız kazanç, mal ve zaman israfı, irade zafiyeti ve toplumsal çözülme gibi bir dizi olumsuzluğa yol açtığı için, dinler ve temel ahlak öğretileri tarafından yasaklanmış ve kınanmıştır.

Buna göre, taraflardan birinin kazanıp diğerinin kaybettiği bütün şans oyunları kumardır. Sadece kazananın kârlı çıktığı, kaybedenin ise zarara uğramadığı uygulamalar ise kumar niteliğinde değildir.

Buna göre; ister telefonlarda isterse marketlerde ve mağazalarda iş yeri sahiplerinin alışveriş yapan müşterilerine verdikleri çekiliş kuponuna hediye çıkması durumunda, müşterilerin çıkan hediyeleri almalarında bir sakınca yoktur. (Kasani, Bedai, 6/206). Çünkü müşterilerden birinin kazanması halinde diğerleri bir şey kaybetmemektedir.

Ancak, herhangi bir çekilişe katılmak için ayrıca bir ücret ödenmesi halinde yatırılan para üzerinden şans yolu ile kazanç elde etme durumu söz konusu olacağından, yapılan çekiliş işlemi kumar olur.