Tazminat için sahte uçak bileti almak kumar olur mu?

Soru Detayı

- Uçak şirketleri uçak saatini değiştirince yolcunun tazminat hakkı oluyor. Bende bu piyasada olduğum ve bu kanunu bildiğim için, her uçuşunun saatini değiştiren bir şirketten kendime bilet aldım (ama o uçuşu kullanmayacağımı biliyordum).
- Biletin ücreti de çok uygun olduğu için, uçak saati değişirse bilet ücretinin 5 katı tazminat iade alacağım, fakat uçuş saati değişmezse de ödediğim miktar yanacaktı, çünkü uçmayacağım belli.
- Sadece tazminat alabilme ihtimalim yüksek diye “sahte bilet” aldım. Şirket beklediğim gibi saati değiştirdi ve 5 katı tazminatı ödedi bana.
- Şimdi kanunen düşünürsek, isteyen istediği bileti alır, isterse uçar isterse uçmaz. Saat değişirse tazminatı öderler.
- Fakat diğer yandan bu kumar sayılan diyenlerde var. Piyango gibi ya tutarsa misali.
- Sizce bu tazminat helal midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şirket, tazminat alabilmek için bilet alanlara tazminat ödemek üzere bu sistemi kurmamış, bileti uçmak için alan ve uçuş geciktiği için zarara uğrayan müşterilerin zararını telafi için tazminat ödüyor.

Uçmak istemediği halde, sırf tazminat almak için bilet almak da bu tazminatı alıp yemek de caiz olmaz; çünkü hile var, kötü niyet var, haksız kazanç elde etmek var.