Umre yaparken terliğin üstünün kapalı olması, cezayı gerektirir mi?

Soru Detayı

- Ben umremi yaparken terliğimin ön kısmı kapalı, arka kısmı açıktı. Arkadaşlar "Bu terlikle ihrama giremezsin." dediler. Ben de bizim hocaya sordum. Hocamız da "Fark etmez, bununla da yapabilirsin." dedi. Elimde yeni terlik alma imkanı olmasına rağmen, almadım ve umremi bu terlikle yaptım.

- Bu tür terlikle umre yapılır mı?

- Yaplımışsa cezası var mıdır; ne yapmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Terliğinizin şeklini bilmediğimiz için doğrudan size bir fetva veremeyiz. Konuyla ilgili değerlendirmeleri takdim edeceğiz, siz de kendi durumunuzu anlamış olursunuz.

- Üzeri ve topukları açık olan terlik veya ayakkabıyı giymekte bir sakınca yoktur. (bk. Diyanet İlmihali, 1/524)

- Dikişli olmayan ve (topukları yanında) ön tarafı açık olan nalin / terlik giymekte bir sakınca yoktur. Ancak ayağın ön kısmını kapatacak şekilde bir ayakkabıyı özürsüz giymek yasaktır. (bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslami, 3/231)

- Hanefi mezhebine göre, bir kimse tam bir gün ve daha fazla dikişli bir elbise giyerse, bir keçi veya koyun kesmesi ve Harem fakirlerine dağıtması vaciptir. (bk. V. Zuhayli, 3/258)

- Hanefiler dışında kalan üç mezhebe göre, bir kimse tam bir gün ve daha fazla dikişli bir elbise giyerse üç kefaretten birini yerine getirmekte serbesttir: Dilerse bir keçi veya koyun kesip tasadduk eder, dilerse üç gün oruç tutar, dilerse altı fakiri doyurur. Bunları yerine getirirken de Harem’de yapma zorunluluğu olmayıp, dilediği yerde yapabilir. (bk. Zuhayli, 3/260)