Real olmayan borsaya girmek caiz midir?

Soru Detayı

- Son günlerdir özellikle Avrupa’da yayılan yeni bir borsa tipi çıktı. Bu borsa bildiğimiz hisse senetlerine ve is yerlerinin basarisin bağlı bir ticaret değil. Bu borsa tipine elektronik döviz diyorlar. Buraya paranı yatırıp belirli kurdan elektronik hisse alıyorsun. Ve hisse alanların sayısı arttıkça, kur yükseliyor. Kur yükseldikçedir kar etmiş oluyorsun. Bu borsa ile dilediğin zaman başkalarına para "gönderebiliyorsun".
- İleriye dönük bu borsa ile elektronik alışveriş yapılma sistemine geçilmek isteniyor, Şu an çalışma aşamasında.
- Son 6 ay içinde 800% artış oldu kurda. Anlayacağınız bir iş yerinin başarısına değil de, katılımcıların sayısına göre kur yükseliyor.
- Araştırmacılar bu kurun önümüzdeki aylarda yükselmeye devam edeceğini, özellikle elektronik satış işlemi geldiği zaman fırlama yasayacağını belirtiyorlar.
- Ayrıca belirtmek isterim ki büyük iş yerleri (volkswagen gibi) bu borsada hisseleri var...
- Bu tür borsaya girmek caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ortada alınan ve satılan bir meşru mal veya onu temsil eden bir belge olmadıkça işlem caiz olmaz.