Hisse senetlerinin açığa satılması caiz midir?

Soru Detayı

- Bir kimse elinde olmayan hisselerini, aracı kurum ya da benzeri bir kimseden alarak, sermaye piyasalarında açığa satış yapabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Eğer bu hisse senetleri gerçekten belli bir hisseyi yansıtıyorsa, bu hisse sahibi istediği zaman kendi hissesini satabilir. Ancak, eğer ortaklardan biri bu hisseyi kendi alacaksa, ilk önce ona satmak gerekir ki, buna ”şuf’a hakkı” denir.

Eğer böyle bir hisse senedi gerçekten kişiye bir -reel- hisse ayıramıyorsa, teamüllere göre onu satmaya izin vermiyorsa, böyle bir hisseyi zaten satamaz, ancak gizli satabilir; bu ise caiz değildir.

Caiz olmayan bir şey daha var ki, o da yukarıda açıkladığımız türden reel bir hisse vermeyen bir hisse senedi söz konusu ise, bu hisseyi sadece satmak değil, satın almak da caiz değildir.