Çocuğunu öldüren babaya neden kısas uygulanmaz? Anneye de böyle bir istisna tanınmış mıdır?

Soru Detayı
İslam'da cana dokunulmazlık kutsaldır. Ancak bir baba çocuğunu öldürse, ona kısas uygulanmayacağı konusunda hadisler olduğu ifade ediliyor. Bugün gazete haberlerinde okuyoruz. Çocuğunu döve döve öldüren psikopat insanlar mevcut. - Yaptıkları yanlarına kâr mı kalacak? - "İstersem öldürür, diyetini de veririm." demelerini nasıl engelleriz? - Bunun hikmeti nedir, bunu anlayamadım?.
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kişi kendi çocuğunu öldürmesi sebebiyle kısas uygulanmaz. Zira Resulallah (s.a.v) buyurmuş ki:

"Baba oğlu dolayısıyla kısas olunmaz." (Tirmizi, Diyat, 9)

Bunun hikmeti, baba oğlunun hayat sebebi olmasıdır. Yani baba o çocuğun dünyaya gelmesine vesile olduğu için kısas uygulanmaz. Ancak diyet öder. Anne de baba gibidir. Ona da kısas uygulanmaz. Ana ve baba tarafından olan dede ve neneler de anne ve baba gibidir. Onlara da kısas uygulanmaz.

Aksi durumda ise kısas uygulanır. Yani çocuk anne, baba, dede veya nenesini öldürmesi durumunda kısas uygulanır.(bk. el-Ceziri, İslam Fıkhı, VII/3309)

Malikiler, anne-baba çocuğu aç bırakma, karnını deşme, bıçakla boğazlama gibi bir şekilde öldürürse, kısas gerekeceğini söylemişlerdir.(bk. a.g.e.)

Fıkıh kitaplarında bu konu işlenirken, anne babanın çocuğun dünyaya gelmesine vesile olması, ebeveynin şefkatlerinden dolayı bile bile azmederek çocuğunu öldürmeyeceği gibi hususlar da nazara verilmiştir.

Çocuğunu öldüren anne babalarda ruhsal bozukluklar, şizofreni hastalığı, cinnet geçirme gibi hâllerin kendilerinde görüldüğü gerçeği de ortadadır. Yoksa soruda ifade ettiğiniz gibi normal bir insan kalkıp "Ben çocuğumu öldürür, diyetimi de öderim." gibi keyfi bir düşünceyle çocuğuna kıyarak öldürmez.

Evladını öldüren kişiye, bu dünyada kısas uygulanmaması ahirette cezasız kalayacağı anlamına gelmez. Haksız yere kan dökme ve Allah'ın kendisine verdiği emanete sahip çıkmama cezasını görecektir...