Hisse senedini ödünç verme (kiralama) caiz midir?

Soru Detayı

- Sahip olduğum hisse senetlerini aracı kurum aracılığı ile aracı kurumun kendisine ya da üçüncü bir kişiye ödünç verebiliyorum ve bundan komisyon alabiliyorum. Hisseyi ödünç alan kişi bunu açığa satış için kullanıyor. Açığa satışın caiz olmadığını daha önce gönderilmiş soruların cevabından öğrendim. Aracı kurum hisse senedini ödünç almayı, kiralamaya benzetiyor. Mülkiyeti bende, ama kullanım hakkı kira süresince kiralayanda.

- Bu şekilde kazanç elde etmem caiz midir? Sonuçta açığa satan ben değilim, ben sadece kiraya vermiş oluyorum, ama kiralayan kişi bunu kötü amaçlı kullanabiliyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hisse senedi ödünç de verilemez, kiraya da verilemez.

- Ödünç verilemez; çünkü ödünç alan bunu kiraya veremez.

- Kiraya verilemez; çünkü kiralayanın o senedi veya ait olduğu malı kullanma imkanı yoktur. Çünkü açığa satış caiz değildir.