Silah üretimi ve satışı yapan şirketlerinin hisse senedini almak caiz midir?

Soru Detayı

- Bazı İslami fonlar yatırımcının parasını değerlendirirken silah şirketlerinin hisse senedini almamaya özen gösteriyor.
- Esas faaliyet konusu silah (savaş uçağı, savaş gemişi, füze, askeri radar, askeri elektronik yazılımlar vb.) üretmek olan bir şirketin hisse senetlerini almak caiz olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Savaş sırasında düşmana silah satmak caiz değildir.

- Bir de zalime silah satılmaz. Bunların dışında silah imal edilir, alınır ve satılır.

- Silah şirketlerinin işi (imalatı ve ticareti) haram değildir. Hisse senedi de alınır.

- Ticareti yapan caiz olmayan şekilde yapmış olursa sorumluluk ona ait olur ve bu durum biliniyorsa, devam ediyorsa, silahın çoğu böyle satılıyorsa, o zaman senetleri alınmaz.