İslam endeksine girmiş hisse senetlerini aracı kuruluşlarda alımı satımı caiz midir?

Soru Detayı

- Hisse senedi: Borsada hisse alınıp satılması için aracı kuruluşlar vardır katılım bankalarında da bu aracı kuruluşlar sayesinde alımı satımı gerçekleştirmektedir. Bu şirketlerde vadeli satış işlemlerde gerçekleşmektedir. Bu aracı kuruluşlar faaliyet raporlarında kendi işlemleriyle ilgili faiz giderleri kredi faaliyetleri görünmektedir.
- Benim sormak istedim şudur:
- İslami şartlara uygun İslam endeksine girmiş hisse senetlerini bu aracı kuruluşlarda alımı satımı caiz midir?
(Bu aracı kuruluşlar katılım bankaları değildir. Katılım bankaları da bu aracı kuruluşlardan işlem yapmaktadır)
- Katılım endeksine uygun İslami yönden problem olmayan hisse senetlerini bu aracı kuruluşlardan alım satımı yapmak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yalnızca helal işlemler yapan aracı kurumlar yeterli sayıda oluşuncaya kadar, mevcut aracılarla, İslami yönden problem olmayan hisse senetlerinin alım satımı yapmak caizdir.