Hesap üzerinden altın alım satımı caiz mi?

Soru Detayı

- Ben altın alım satım işlemini bankanın uygulaması üzerinden yapmaktayım ve bunu yaparken de elime fiziki olarak altın geçmiyor. Hesaplarım arası alışveriş oluyor (gram-TL şeklinde).
- Sadece banka istediğim zaman yanlarına gidip altınımın fiziki değerini alabileceğimi söylüyor güvence olarak. Ben de genel olarak altın yükselme ve düşme durumuna göre alım satım yapıyorum.
- Sormak istediğim altın alım satımında dinen belli şartlar var olduğu söyleniyor, işte benim bu şekilde yapmış olduğum işlem dinen caiz midir, şartları karşılıyor mu?
- Eğer caiz ise bu işlem sadece katılım bankaları için mi caiz, yoksa faizci bankaların hesaplarından da altın alım satımı caiz olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Altın ve döviz alım satımı bizzat veya vekili aracılığı ile olur, ancak en önemli şart alım-satımın peşin olmasıdır.

Bankada altın hesabınız varsa, katılım bankaları size vekaleten işlem yaparlar. Altın katılım hesabınızda olduğu sürece meşru işlemlerle kârınız olur ve hesabınıza geçer. Altını satmak veya altın almak istediğinizde, banka size vekaleten bunu peşin ödemelerle yapar. Altınınızı fiziki olarak almak istediğinizde ise önceden haber vererek alabilirsiniz.

Bütün bu işlemler katılım bankaları ile yapılabilir.