Altın veya döviz çıkınca satmak inince almak caiz mi?

Soru Detayı

- Altın düştüğünde alıyorum çıktığında satıyorum, aynı şekilde Dolar, Euro gibi dövizleri de düşünce alıyorum, çıkınca satıyorum. Bu şekilde sürekli takip etmek altın veya döviz çıkınca hemen satıyorum, düşünce de hemen alıyorum.
- Bu durum fırsatçılığa girer mi, dini açıdan bir sakıncası var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Altın, gümüş, döviz, TL vb. para cinsinden olan şeylerin birbirleriyle değiştirilmesine sarf denir.

Sarf akdinde bedellerin peşin olması gerekir. Aksi takdirde yani, bedellerden birinin veresiye olması halinde yapılan işlem faize (nesie ribasına) dönüşür. (Buharî, Büyu, 74-82; Müslim, Müsakat, 79-104)

Bu çeşit para piyasalarında kişi, dolar ve euro gibi başka ülkelere ait paraları satın almakla her ne kadar o ülkelerin ekonomisine katkıda bulunmuş olsa da bu işlem esnasında faiz gerçekleşmez. Çünkü farklı zaman dilimlerinde yapılan alım-satımdan elde edilen fark bir paranın diğeri karşısındaki değer kaybı veya zararıdır. Bu ise faiz değildir.

Bu itibarla, söz konusu piyasalarda, yatırım ve ticari amaçla döviz alınmasında ve satılmasında, dinen bir sakınca yoktur.

Bununla beraber, paranın veya altının atıl halde bırakılmayıp ekonomiye kazandırılması daha uygundur.