Altın hesabına veya altın fonuna para yatırmak caiz mi?

Altın hesabına veya altın fonuna para yatırmak caiz mi?
Tarih: 07.12.2006 - 13:08 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Katılım bankalarına veya faiz bankalarına göre bunun hükmü değişir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Herhangi bir faizli işlem yapmadan ve bedeller peşin olarak ödenmek üzere, bir kuruluştan altın veya döviz alım-satımı yapmak ya da kâr etmek amacıyla döviz ve altını alıp-satmak caizdir.

Söz konusu işlemler internet bankacılığı üzerinden yapılıyorsa, şu hususa dikkat edilmelidir:

Bedelleri peşin ödenmek şartıyla, günlük kur üzerinden internetten altın alınıyor ve kabz gerçekleşiyor (satıcının hesabından çıkıyor ve alıcının hesabına geçiyorsa) ve bu işlem sonunda istenildiğinde hesapta biriken miktar alınabiliyorsa, bu şartlar dahilinde internet üzerinden altın veya döviz alınıp satılmasında sakınca yoktur.

Yine söz konusu işlemin caiz olabilmesi için altın hesabının bulunduğu bankanın herhangi bir şubesinin, istenildiğinde bu altınları fiziki olarak teslim edebiliyor olması gerekmektedir.

Böyle olması halinde, bu tür altın hesaplarına para yatırmakta ve günlük alım-satım yapmakta dinen bir sakınca yoktur.

Altının fiziki olarak teslim alma imkanının bulunmadığı, sadece sanal (kaydi) bir altın hesabı açtırmak caiz olmadığı gibi, böyle bir hesap üzerinden alım-satım yoluyla gelir elde etmek de caiz değildir.

Ayrıca böyle bir işlem, mahiyet itibariyle faizle çalışan kurumla yapılırsa; bu durumda hesaplarında para, altın veya döviz bulundurmak suretiyle yapılan işlem, bu faizli kurumları desteklemek anlamını taşıyacağından, zorunlu olmadıkça faizli bankaların vadesiz hesaplarına veya altına endeksli hesaplarına para yatırılması uygun değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

nevresim

Selamun Aleykum, Bu mesele ile ilgili diyanete soru sordum fakat sizin cevabınızla tam uyuşmadı. Cevabı aşağıda aynen ekliyorum. Kafama takılan diyanetten aldığım "fiziki altının teslimi meselesi". Siz böyle bir ayrıntı düşmemişsiniz. Lütfen yardımcı olur musunuz? Sorunuz: Selamun Aleykum, Finans kurumlarındaki veya bankalardaki altın hesabı üzerinden para kazanmak helal mi? Sanal ortamda alışveriş yapılması bunu haram mı yapar? Cevap: Altın ve gümüşün alım ve satımının peşin ve malların teslimi şarttır. Bankalardaki altın hesabında sanal olarak altın gözükmekte hakiki anlamda ise altın bulunmamakta ve teslim şartı yerine getirilmediği için caiz değildir. Uzmanlardan edinilen bilgiye göre bankaların B tipi yatırım fonlarının portföyünde tahvil ve bono gibi faize dayalı işlemler bulunmaktadır. Bu nedenle fonlarındaki para ve altınları dinen meşru olmayan işlerde, örneğin repo, bono ve tahvil gibi faizli işlemlerde değerlendiren bir kuruluşta B tip yatırım fonlarında altın hesabı açmak caiz değildir. Elindeki para ve altınları dinen meşru olan alanlarda değerlendiren bir kuruluşta veya hesaptaki altını herhangi bir alanda değerlendirmeyip sadece hesapta tutarak (altın depo hesabı gibi), altının kendi kendine değerlenmesini sağlayan bir kuruluşta altın hesabı açmanın caiz olması ise, hesaptaki altınların, istenildiğinde fiziki altın olarak tes lim alınabilme imkânının bulunmasına bağlıdır. Bankanın herhangi bir şubesi, istenildiğinde bu altınları fiziki olarak teslim edebiliyorsa, bu tür atın hesaplarına para yatırmakta ve günlük alım-satım yapmakta dinen bir sakınca yoktur.

Editörün cevabı:

Yukarıdaki cevabımız da diyanetten gelen cevaptır. Cevabın sonunda da belirttik. Altının fiziki olarak alınması şartı da doğrudur. Yani bankaya para yatırdığınızda sizin adınıza altın alması gerekir. Bunu finans kurumları yapmaktadır. Ancak bankalar tam uygulamamaktadır. Dolayısıyla bankalar yerien finans kurumlarını tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun