Amerikan borsasında santa rally almak küfür müdür?

Tarih: 25.12.2018 - 15:04 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Benim borsa ile ilgili iki dini sorum var: 
1) ABD borsalarında hisse senetleri gibi satılan ve satın alınan ve adı Future Sözleşme denilen sözleşme türü vardır. Bunların her çeşidi vardır, altın, petrol, gümüş sözleşmesi ve saire. Ancak benim soru sormak istediğim çeşit borsa endeksi Future Sözleşmeleridir, yani S&P 500 borsa endeksi future sözleşmeleridir. S&P 500 borsa endeksi 500 büyük Amerikan şirketini kapsamaktadır.
- Aşağıda vereceğimiz durumların islam dini açısında sakıncası olur mu, sakıncası olursa günah mıdır, küfür müdür?
a) Eğer bu indekste Hristiyan veya başka bir dine ait ve şirket haline gelmiş bir kuruluş veya vakıf varsa ve bunların ticaretin aslı Hristiyan veya diğer başka dinlere hizmet etmek, yani kilise veya başka bina yaptırmak, onların dinine göre kitap basmak ve satmak bir ticareti olan şirketler bu borsa indeksinde varsa ve ben o indeksin future sözleşmelerinden satın alarak ve satarak faydalanmak.
b) Eğer bu söz konusu Hristiyan veya başka bir dine ait dini şirketlerin hisse senetlerini satın alırsam yani indeksten ayrı olarak istifade etmek.
c) Eğer o başka dinlerin şirketlerin yerine, ateist ve onların felsefesi için şirket haline gelmiş bir kuruluş veya vakıf, yukarıda yazdığım indeksin içinde ise (şu ana kadar öyle şirketler rastlamadım ama farz edelim), ve ben o indeksin future sözleşmelerinden satın alarak ve satarak faydalanmak? 
d) Bu tür şirketlerin fiyat grafiklerinden borsayı tahmin etmek için faydalanmak.
2) Her yılsonunda özellikle aralık ayında Amerikan borsasında santa rally (Noel Baba ralli) diye bir olay oluyor, yani şirketler noel ve yılbaşı bayramları nedeniyle çok mal satarlar ve bu olay şirketlerin fiyatlarını yükseğe gitmeye sebep oluyor. Eğer ben bu nedenle İslamda makbul Amerikan ve Batılı şirketlerin hisse senetlerini bu ayda satın alırsam, sakıncası olur mu, sakıncası olursa günah mıdır, küfür müdür?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kimse İslam’da caiz olmayan bir şeyi yaptığında, bunun caiz olmadığını biliyor ve inanıyor ama nefsine, menfaatine yenilerek bunu yapıyorsa kafir olmaz, günahkâr olur.

İslam’a göre para ve para sayılan altının vadeli olarak alım-satımı caiz değildir. Bunlar ancak birbiri ile raiç bedel üzerinden peşin mübadele edilebilirler.

Bir de mesela altı ay sonra şu pariteden şu kadar dolar almak veya satmak tek tarafı bağlayarak vaad edilebilir. Alım-satım akdi ise vaad tarihinde yapılır.

İndekslerin içinde haram, İslam düşmanlarının meşru olmayan menfaatleri, faizli ve başkaca haram işlemler ve kâğıtlar varsa, bu indekslere girmek caiz olmaz.

Mal ve hisse senedi gibi mal sayılan helal şeyleri para ile peşin veya vadeli alıp satmak caizdir.

Birçok malın takas yoluyla peşin ve vadeli alım-satımı da caizdir (faizlik mallar müstesnadır).

Bir malı veya hisse senedini ucuzlamasını bekleyip almak da caizidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 500+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun