Kripto (sanal) altın kazancım helal mi?

Soru Detayı

- Binance denilen bir sanal para alışverişi yapılan borsada altın alım satımı yapıp birikimimi arttırmaya çalışıyorum. Fiyatlar dünyadaki genel altın ile neredeyse birebir. Arada %1, 2’lik farklar oluyor elbette.
- Aldığım altın, adımıza London’da bulunan bir bankada depolanıyor ve bu sayede hem aracıların bizlerden aldığı ücretten hem de depolama masrafından kurtuluyoruz.
- Ayrıca sadece Amerika’da geçerli olarak bu altını maddi şekilde bazı kuyumculardan bozdurup altını maddi şekilde elimize alabiliyoruz.
- Diyanet’in kripto para kullanım şartlarının hepsini sağlıyor. Spekülasyonlu, kaldıraçlı veya faizli bir işlem de değil benim yaptığım. Fakat yine de içimde bir korku var, kendi kendime “acaba” diyorum.
- Ne yapmam gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mevcut altını sahibinden peşin para ile satın almak, bunu yurt içinde veya dışında depolamak, sonra da uygun zamanda yine peşin para ile satmak caizdir.

Soruda geçen konu, bu kurallara uygun ise caizdir, değilse caiz olmaz.