Metaverse, sanal evrende tasarım yaparak sanal para ile sanal ürün alım satımı caiz mi?

Soru Detayı

- Bu yeni çıkan Metaverse olarak bilinen sanal evrende tasarım yaparak sanal ürün satılıyor. Ama ürün satın alırken veya ürün satarken sanal para kullanılıyor.
- Buraya giriş yapmak için de sanal cüzdan bağlamak gerekiyor.
- Burada sanal para yatırımı yapmadan tasarım alım satımı caiz mi?
- Ve para depolama ve dönüştürmek için borsada sanal para hissesi alıp satmadan sanal cüzdan kullanmak caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sanal para, piyasada güvenli olarak para gibi kullanılıyorsa, onunla mal vb. alıp satmak mümkün ise, gerektiğinde gerçek / resmi paraya çevrilmesi mümkün ise onunla işlem yapılabilir.

Sanal cüzdanın da şartları sanal para için gerekli olan şartlar gibidir.

Bu şartları taşıyan paranın sanal kasası gibi olan cüzdan alınır satılır; ancak sanal da olsa paranın para ile satımında peşinlik şartı vardır.

Özetle, sanal para ve sanal cüzdan için gerekli şartlar oluşmuşsa alınabilir ve kullanılabilir, henüz bu şartlar oluşmamışsa, alınamaz ve kullanılamaz.