Kendime ait olan, resmiyette ise abimin üzerine olan evi, katılım bankasından kredi çekerek almam caiz olur mu?

Soru Detayı

- Kredi oranları yüksekken, gerçekte kendime aldığım evi resmiyette abimin üzerine yaptırmıştım.

- Şimdi kredi oranları düştü. Gerçekte kendime ait olan resmiyette ise abimin üzerine olan evi, katılım bankasından kredi kullanmak suretiyle abimden satın alarak resmiyette kendi üzerime geçirsem, bu sanal bir alışveriş mi olur?

- Böyle bir alış-veriş caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu ev zaten size ait; bunu ağabeyinden gerçek manada satın alman mümkün ve sahih değil.

Bu evi tapudan kendi üzerine geçirmen gerekir, bu sebeple fiktif / itibari (gerçek olmayan, kurgusal) bir alım-satım yaparak sıcak para elde etmek caiz olmaz.