Faiz bankasına faizsiz ürün geliştirmek ve çalışmak caiz mi?

Soru Detayı

- Faizli bankanın %100 iştiraki ile kurulan yazılım şirketinde faizsiz ürün geliştiriliyor ise çalışmak caiz midir?
- %100 Faizli devlet bankası tarafından kurulan bir ödeme sistemleri şirketi var. Bu şirketin geliştirdiği ürün sanal pos, fiziki pos, cüzdan gibi ürünler yani faiz yazılımı geliştirmiyorlar. Şirket bu ürünleri kurucu bankaya satıyor başka bankalara ya da kurumlara da satabilir yani bağımsız bir ürün, kurucu banka bu minvalde müşteri oluyor.
- Banka %100 iştirak olduğu için maaşlar ve primler (temettü ile veriliyormuş) banka üzerinden şirkete ve çalışanlara veriliyor. Bu durumda yapılan işin kendisi ve çalışılan şirket sorunsuz görünüyor ama maaş ve primler banka tarafından sağlanıyor. Burada çalışmak caiz midir?
- Ben bu ödeme sistemleri şirketinin çalışanı olarak sanal pos yazılımı geliştirip bu ürünü bankaya satıyorum. Ama henüz ürün tamamlanmadığı için maaşımı ödeme finansmanını banka sağlamış oluyor. Lütfen yardımcı olur musunuz?
- İşin mahiyeti bakımından helal gibi, paranın kaynağı ve gelirin geldiği nokta bakımından haram gibi. İşin içinden çıkamadım.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Faizci bankanın faizle ilgisi bulunmayan bir işini yaptığınızda oradan aldığınız para size haram olmaz.

Ancak sistemi; faiz, domuz, içki gibi Allah’ın haram kıldığı şeyler üzerine kurulu bir işletmenin, haram olmayan bir işini yapmak da olsa, dolaylı olarak destek vermek anlamına gelecbilir.

Bunu da dikkate alarak karar vermenizi önemle tavsiye ederiz.