Dolandırıcılık tespiti ile uğraşan bir şirkette çalışmak helal mi?

Soru Detayı

- Faiz bazlı işlemlerin dolandırıcılık tespiti ile uğraşan bir şirkette çalışmak helal mi?
- Ben bir yazılım mühendisiyim. Dolandırıcılık tespiti ve kara para aklamayı önleme yazılımı geliştiren bir yazılım şirketi var. Bu yazılım, finansal işlemlerde dolandırıcılık ve kara para aklama olaylarını izler ve tespit eder.
- Bu şirketin ana müşterileri ve dolayısıyla bu yazılımın ana kullanıcıları bankalar ve fintech şirketleridir. Bu işlemler arasında riba ile ilgili işlemlerin olduğu açıktır.
- Bu şirkette yazılım mühendisi olarak çalışmak ve bu yazılımı geliştirmek caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şirket faizcilik işlemine karışmıyor, işlemin bir parçasında yer almıyor. Dolandırıcılığın tespiti işini yapıyor. Orada çalışmanız faiz işlemi sayılmaz ve haram olmaz.