Yazılım sektöründe bug bounty caiz mi?

Soru Detayı

- Yazılım sektöründe bug bounty denilen bir iş modeli var: Büyük yazılım firmalarının bir kısmı kendi şirketlerini daha iyi koruyabilmek için sistemlerinin bir kısmını incelemek ve buralardaki hataları bildirmek için siber güvenlik uzmanlarına kontrol edip denetlenmesi için izin veriyor. Üstelik bunu yapmak için o şirkette çalışmak gerekmiyor, uzaktan hata bildirimi yapılıyor. Önemli bir hata bulunursa ödül kazanılıyor, bulunmazsa ise kazanılmıyor. Uzun lafın kısası o şirkete uzaktan hizmet satılmış oluyor.
- İşte benim sorum tam da bu noktada başlıyor, çünkü bu şirketlerin çoğu hatta belki de hepsi helal haram hassasiyeti olmayan pek çok karar ile yönetiliyor.
- Mesela ofisinde içki bulunduran ya da yayınladığı reklamlarda kadınları cinsel obje olarak kullanan markalar var. Fakat yaptığı işlerin tamamı haram değil yani hem haram işler var hem helal işler var.
- Mesela insanlara veri depolama hizmeti sunan bir yazılım şirketi ofisinde içki bulunduruyor.
- Benim bu şirketin yazılım açıklarını onlara söyleyip onlardan ödeme almam caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Haram işi daha çok olan şirketleri devre dışı bırakmanız mümkün oluyorsa bırakırsınız. Bunu yaptığınızda geçim sıkıntısı oluyorsa işi yaparsınız; çünkü sizin yaptığınız haram işlemin bir parçası değil, genel olarak işlem hatasının tespiti.