Hasta olmayana rapor vermek günah mı?

Soru Detayı

- Ben bir aile hekimiyim. Memurlardan çeşitli sebeplerle hasta olmadıkları halde, rapor istemek için gelenler oluyor, bazılarının çok önemli mazeretleri de oluyor ve amirlerinin haberi ve izni olduğunu da söylüyorlar, ama sonuçta hasta olmadıkları halde vermiş oluyoruz bu raporları.
- Bu tarz verdiğimiz raporlarla ilgili sormak istediğim 2 nokta var.
- Biri: Hasta olmadıkları halde evrak üzerinde öyle gösterdiğimiz için, bu durum bir nevi yalan beyan oluyor mudur?
- Eğer yalan oluyorsa, o yalanın vebali günah olarak bize de yazılır mı sebep olduğumuz için?
- Diğeri: Rapor aldıkları için işe gitmemiş oluyorlar fakat maaşlarını işe tam gitmiş gibi, eksiksiz alıyorlar. Bu durumda da çalışmadıkları günler için aldıkları para haram oluyorsa, sadece kendileri mi sorumlu olur yoksa vesile olup rapor verdiğimiz için bize de günahı yazılır mı?
- Sonuçta devletimiz rapor hakkını hastalık durumları için vermiş. O yüzden kurum amiri rapora izin verse de devletin izin verdiği sınırlar içinde olmadığı için ve maaş da amir gibi özel bir şahıs tarafından değil, devlet maaşı olduğu için, bütün milletimizin hakkı var deniyor o parada. Ve vebali büyük deniyor.
- Bu konuda da aydınlatırsanız sevinirim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hasta olmayan bir kimseye "hasta" diye rapor vermek, yalancılık ve sahtekârlıktır; bu sebeple normal hallerde caiz değildir.

Hasta olmadığı halde rapor alıp işe gitmeyen, ama maaşını alan kimseye, bu maaş ve ücret helal olmaz; buna sebep olan doktor da sorumlu olur.

Bir kimse hasta olmadığı halde hasta raporu alıp bir zulümden kurtulacaksa veya başkasını kurtaracaksa, bu takdirde ona bu rapor verilir. Aldığı ücreti ise -kendisi yoksul değilse- yoksullara verir.