Devlet memurunun mazeretsiz rapor alması caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hasta olmayan, ücret mukabilinde halkın hizmetinde bulunan bir memur / çalışan, hasta olmadığı halde kendini hasta gösterip rapor alırsa, üç yönden büyük bir vebalin altına girmiş olur:

1. Kendini hasta olarak göstermekle yalan söylemek,
2. Amme hizmetini bırakıp onların işlerini aksatmak,
3. Hizmet vermeden haram bir ücret almaktır.

Mesela, bir sağlık ocağında görev yapan bir doktor veya sağlık memuru, hasta olmadığı hâlde sırf keyfi olarak rapor alıp vazifesini bırakırsa, Müslüman halka ne kadar zarar verdiği malumdur. Yine irşad vazifesinde görevli bir din görevlisinin, haksız yere rapor alıp kutsal vazifesini terk ederse ne büyük bir hiyanet işlediği herkesin malûmudur.(Rüdûd'âlâ Ebâtîl, s. 77)