Bende renk körlüğü var, belirtmeme gerek var mı?

Soru Detayı

- Ben mart ayında gardiyanlık için başvurdum. Mülakatına girdim. Ben mülakatlara girdiğim sıra renk körlüğü sorun değildi. Eylül ortalarında yeni yayınlanan kararnameyle renk körlüğü gardiyanlık için sorun oldu.
- Benim gardiyanlık sonucu yeni açıklandı. Başarılı olmuşum. Sağlık heyetine girmem gerekiyor. Heyette renk körü olduğumu söylemesem ve onlar da gardiyanlık diye hani polislik filan değil diye çok dikkat etmediler diyelim. Benim belirtmeme gerek var mı?
- Belirtmesem ve onlar da dikkat etmese işe girsem kul hakkı olur mu?
- Kazanacağım aylık para haram olur mu?
- Haramsa devlet parası diye herkesin hakkına mı girmiş olurum?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Devlet, görev vereceği kişilerde birtakım vasıflar arar, ehliyet şartları koşar. Bunları taşımayanları göreve almaz.

Şartları taşımadığı halde gizleyerek göreve girenlerin yaptıkları meşru değildir, aldıkları maaş da helal olmaz.