Renk, düğme, fırfır, ip, pötikare, ekose, puantiye... zinete girer mi?

Soru Detayı

- Zinete dahil hale gelen kıyafet süsünü biraz örnekleyebilir misiniz?
Renk, düğme, detay vs?
- Mont veya palto seçimi nasıl olmalı? Şişme mont giymek, trençkot?
- Tesettürüme daha çok dikkat etmek istiyorum ve çevreme de zorlanmadan uygulayabilecekleri bir örnek olabilmeyi hedefliyorum. - Dış kıyafette zinet olamaz deniyor ancak birçok detay ve desen var. Hepsi mi haram?
-  Pötikare, kazayağı, ekose, puantiye... Detaylardan kasta kıyafette bulunan bir fırfır, ip, düğme… hepsi dahil midir?
- Latin alfabesi de bulunmayacak ve dümdüz sade olacak ancak bu şekilde bütçemizde kıyafet bulmak zor yahut dolabı çöpe mi atalım?
- Blazer ceketlerim ve hırkalarım var. Günlerdir kara kara düşünüyorum. Zinet hakkında tüm soruları okudum ancak ne renk konusunda ne desen ve detay konusunda kapsamlı bir öneri bulamadım.
- Eşarplarda da keza öyle. Tek renk ya da rengin farklı tonları ile kombinasyonlar da zinet olur mu?
- Şöhret olmaması açısından da dikkat etmeye çalışıyorum. Çevremde çarşafa giren kimse yok. 20 yaşındayım. Malumunuzdur günümüz trendleri. Piyasada adam gibi bulduğumuz üç beş parça var zaten.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda saydıklarınız yasak olan zinete girmez.

Kadının ve erkeğin elbisesi, bütün avret yerlerini örtecek, altını (deriyi) göstermeyecek, çorap gibi oturup şeklini ortaya koymayacak. Erkek ise altın ve gümüşü zinet olarak kullanmayacak.