Yurt dışından gelen hastadan fazla ücret almak caiz mi?

Soru Detayı

- Özel muayenehanesi olan bir diş doktorunun, internet üzerinden fiyatlarını önceden belirleyip tedavi için hasta ile fiyatta anlaşma sağlanması yoluyla (aynı işe, birkaç kat fazla, ama kendi ülkesinden daha ucuz, daha kaliteli) yurt dışından gelen hastalara, yurt içindekinden farklı / fazla, fiyat uygulaması caiz olur mu?
- Muamelenin prosedüründe, anlaşarak iş yapılmasında, yasallığında sıkıntı yok, hasta, 4-5 kat fazla fiyat verdiği halde kendi ülkesinden daha ucuza tedavi oluyor, buna rağmen geliyor fetva-takva yönü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Doktorun kendi ülkesindeki fiyatlarında, yabancıya ve yerliye bu ülkeye göre fahiş sayılan fiyat olmayacak; olursa helal olmaz.