İçki satışı yapan otellerde sağlık hizmeti sunmak caiz mi? Yapacağım işlerin arasında yurt dışından gayri müslimleri getirerek Türkiyede tedavi ettirmenin yanı sıra, Türkiyede içki servislerininde yapıldığı lüks otellerde belli sağlık aktiviteleri...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gayri müslimlerin sağlık tedavisi için gerekli proğramlar ve faaliyetler hazırlamak caizdir.

Geliri tamamen içkiden olan meyhane gibi yerlerde çalışmak caiz değildir. Ancak restaurant gibi helal mal satan ve bunun yanında da içki satan müesseselerin durumu farklıdır.

İçkinin alınması, satılması, taşınması ve servisinde bulunması haramdır. Bu bakımdan restaurantta bu gibi işlerde çalışmak caiz değildir. Ancak restaurantın diğer bölümlerinde mesela mutfak bölümünde çalışılabilir.

Hasta tedavi etmek meşru bir iş olduğu için, bu amaçla otellerde hasta tedavi edilmesi caizdir.