İçki satılan markette çalışmak caiz midir?

Soru Detayı

- Firmamızın genel olarak tekstil gayri menkulden kira geliri gıda gibi bir çok gelir kaynağı bulunmaktadır, gıda bölümündeki markette ise içki de bulunmaktadır.
- Ben bu firmanın bünyesinde personel şefi olarak çalışmaktayım, benim işim genel olarak çalışanların giriş ve çıkışları, maaş hesaplamaları, muhasebesel hesaplamalar gibi işlerdir.
- Bu firmanın çok küçük bir kazancı içkiden gelmektedir, genel olarak helal mallar ile ticaret yapmaktadır.
- Benim kazancım helal midir haram mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam dini, alkollü içkilerin içilmesini yasakladığı gibi bunların üretilmesini ve satılmasını da yasaklamıştır.

Bu itibarla alkollü içkilerin üretimi veya dağıtımı yapılan iş yerlerinde çalışmak dinen uygun değildir.

Dinimize göre alkollü içki içmek haram olduğu gibi, alkollü içkilerin içilmesine zemin hazırlamak ve alkollü içki içilmesine yardımcı olmak da caiz değildir. Çünkü dinen haramın işlenmesine aracı olan eylemler de haramdır.

Özetle, içki satan / üreten bir yerde çalışmak dinen caiz değildir.