Yönetici olduğum mağazada bir üst pozisyon teklif edilirse, o zaman sorumluluk alanıma alkollü içecekler bölümü de dahil olacağından dolayı, sorumlusu olacağım. Caiz midir?

Soru Detayı

- Çalıştığım markette balık ve süt ürünleri takım lideriyim; eğer ilerde "departman müdürü" olmam istenirse benden, o zaman alkollü içecekler bölümü de benim sorumluluk alanımda olan bölümler arasına girecek. Direkt mal alım satımı ile ben ilgilenmesem de herhangi bir sorunda bölüm üst yöneticisi ben olacağım için, son kararlar benim tarafımdan verilecek...

- Böyle bir görev kabul edilmeli mi yoksa kabul edilmemeli mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Alkollü içki alımı, satımı ve sunumunda görev almak caiz değildir.

Bilindiği üzere İslam dini alkollü içkilerin içilmesini yasakladığı gibi, bunların yapılmasını ve satılmasını da yasaklamıştır. Bu itibarla alkollü içki satışından kazanılan para haramdır.

Hz. Peygamber (asm) şöyle buyurmaktadır:

"Yüce Allah içkinin kendisine, onu üretene, kendisi için ürettirene, sunana, içene, taşıyana, taşıtana, satana, satın alana ve satıp parasını kullanana lanet etmiştir." (Ebu Davud, Eşribe 2; İbn Mace, Eşribe 6)

Bu itibarla, alkollü içki içmek haram olduğu gibi, alkollü içkilerin içilmesine zemin hazırlamak ve alkollü içki içilmesine yardımcı olmak da caiz değildir. Çünkü dinen yasaklanan şeylerin işlenmesine aracı olan eylemlerin yapılması da uygun değildir.

Çalıştığınız markette yetkili olduğunuzu ifade ediyorsunuz. Öyle ise, böylesi haram olan bir maddenin kaldırılmasına ve satışını engellemeye de gücünüz olmalıdır. Alkollü ürünlerin satımını engelleme konusunda bir yaptırımınız olursa, bu gücünüzü kullanınız.