Hayrın ve şerrin Allah'tan olduğuna inanmayı nasıl anlamalıyız?

Soru Detayı

- Hayrın ve şerrin Allah'tan olduğuna inanmamız isteniyor, ama aynı zamanda Allah Kur'an'da, insanın basına gelen (kötü şeyler) kendi elindendir, buyuruyor. Bundaki hikmet nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanın irade ve ihtiyariyle işlediği, hayır olsun şer olsun, bütün amellerini yaratan ancak Cenâb-ı Hakk'tır. Ondan başka Halik yoktur ve yaratmak ona mahsustur.