Hz. Yusuf’un on bir erkek kardeşi, anne ve babası kendisine secde ederken, tek kız kardeşi neden ayrı tutulmuş olabilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayetin meali şöyledir:

“Bir zaman Yusuf babasına, 'Babacığım! Ben rüyamda on bir yıldızın, güneş ve Ay’ın bana secde ettiklerini gördüm.' dedi."(Yusuf, 12/4).

Hz. Yusuf’un kız kardeşinin olduğuna dair kaynaklarda bir bilgiye rastlayamadık.

Şayet öyle bir kız kardeşi varsa, ayetin ifadesinde yer alan sayılar, öncelikle bir rüya olarak görülmüştür. Rüyanın görülmesi kişilerin elinde değildir, nasıl görülürse öyle anlatılır.

Mesele, Hz. Yusuf’un ailesinin nüfusunu saymak değil, Hz. Yusuf’un hayatında karşılaşacağı olayların bir tevilini göstermektir. Olayın kahramanları Hz. Yusuf’un erkek kardeşleri olduğu için, kız kardeşinden söz etmenin bir gereği ve gerekçesi olmamıştır.

Bu rüya aynı zamanda güneş sisteminin unsurları olan on bir gezegen, ay ve güneşin sayısına uygun bir tabloya işaret etmiştir. Rüyada, on bir gezegen, ay güzelliği ifade ettiği için uydusu bulunduğu “Arz/dünya” yerinde kullanılmıştır.

Demek ki yerküresi ile birlikte güneş sistemi on iki gezegenden ibarettir. Hz. Yususf’un on bir kardeşi, kendisiyle birlikte on iki erkek kardeş olmuş olurlar. Ay babası, güneş ise annesini temsil etmiştir.

Özetle, ayette kadını ikinci sınıf vatandaş konumuna sokan bir işaret söz konusu değildir.