İçki analizi yapma karşılığı alınan ücret helal midir?

Tarih: 02.12.2009 - 00:00 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Döner sermayeye karışan bu parayı ne yapmak gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinimizde alkollü içki içmek haram olduğu gibi, alkollü içkilerin içilmesine zemin hazırlamak ve alkollü içki içilmesine yardımcı olmak da caiz değildir. Çünkü dinen yasaklanan şeylerin işlenmesine aracı olan eylemlerin yapılması da uygun değildir.

İçkiyi analiz etmek, sağlıklı bir şekilde içilip içilmediğini tespit etmek anlamına gelir ki, bu hizmet içkinin içilmesine az da olsa bir yardımdır. “...Günahta ve düşmanlıkta birbirinize yardım etmeyin...” (Maide, 5/2) mealindeki ayetin emrine aykırıdır.

İçkinin analizinden ötürü verilen ücretler, kuvvetli ihtimalle diğer helal şeylerin tahlillerinden dolayı verilen ücretlerin çok altındadır.

İslam’da prensip olarak çoğu helal azı haram olan bir maldan istifade etmek -kerahetle de olsa- caizdir. Çünkü böyle karışık bir maldan / paradan hangisinin haram olduğu kesin olarak belli olmadığı için ve alınan paranın helal olma ihtimalinin çok olduğu için buna cevaz verilmiştir.

Bununla beraber, “şüpheliden kaçınmak” adına içkiden ötürü size verilen ücret miktarını çıkarıp, bir fakire veya hayır kurumuna vermeniz daha uygundur.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun