Yurt dışında özel sağlık sigortası yaptırmak caiz midir?

Soru Detayı

- Sigorta şirketleri, İslami usulle işletilmese bile sigorta yaptırabilir miyiz?
- Caiz değilse, alternatif olarak neler önerirsiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Türkiyede Devlete bağlı olan SSK ve diğer sağlık kuruluşlarına sigorta olmak ve bu sigortalardan tedavi görmek caizdir.

Özel sağlık sigortasına gelince: Bunların gelirleri arasında faiz, kumar gibi haram gelirler varsa veya alım satımı yapılan mallar içki, domuz gibi haram mallar ise böyle bir sigorta şirketine girmek caiz olmaz...

Yurd dışındakiler ise, bu konuda Hanefi mezhebine göre bir çıkış yolu vardır. Bu çıkış yoluna göre yurt dışındaki özel sağlık şirketlerine sigorta yaptırılabilir.