Sendikanın yaptığı özel sağlık sigortasından yararlanabilir miyim?

Soru Detayı

- Çalıştığım kurum özel sağlık sigortası yapmak istemektedir. Sigorta şirketi faizsiz çalışan bir şirket değil. Ücretini kurum ödeyecek. Caiz mi?
- Çalıştığım kurumda hizmet veren sendika, tüm sendika üyelerine ücretini kendi ödeyerek özel sağlık sigortası hizmeti vermek istemektedir. Anlaştığı Sigorta şirketi (ERGO) faizsiz çalışan bir şirket değil. Bilindiği üzere sendika aylık olarak belirli bir ücret kesintisi yapmaktadır. Her ne kadar sağlık sigortası ücretini sendika ödüyor görünse de maaştan yapılan kesinti ile dolaylı olarak ücreti senden almış oluyorlar.
- Sağlık sigortası ücreti benden çıkmıyor. Bu durumda cevaz var mıdır?
- Yoksa benim yaptığım kendime fetva aramak mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sendikanın sigorta işlemlerini İslami sigortacılık yapan kuruluşlarla yapması gerekir. Sendika bunu yapmıyorsa, sorumluluk ona aittir.

Sendikalının, kendi iradesi dışında sendika tarafından yapılan sağlık sigortasından yararlanmasında bir sakınca yoktur.