Sigorta şirketinde çalışmak caiz mi?

Soru Detayı

- Sigorta hakkında diyanetin fetvasını okumuştum
- ( http://www.yenisafak.com/politika/diyanetten-sigorta-fetvasi-4122 )
- Abim Ak Sigortada işe girmiş kendisi yazılım işinde çalışacakmış, buradan kazandığı para haram mıdır?
- Sigorta şirketinin kazancını nasıl değerlendirdiğini bilmiyorum sanırım burada çalışıp çalışmamaktaki önemli olan konu bu. Kendisi bu kadar ince düşünemedi sanıyorum bu işte çalışmasının vebali nedir?
- Bankada çalışmak gibi midir, sigorta acentesinde çalışmak?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Diyanetin fetvası bütün sigorta şekillerini caiz görme şeklindedir.

Bizim benimsediğimiz hüküm ise “ticari (primli) sigortanın caiz olmadığı”dır.

Bu sigortada sigortacı, bir para (prim) karşılığında riski üstleniyor, risk gerçekleşirse aldığından çok ödeme yapıyor, gerçekleşmezse aldığı yanına kalıyor.

Bizim caiz gördüğümüz ve yakın tarihte yönetmeliği de çıkan, artık Türkiye’de uygulanabilir hale gelen “katılım sigortası” sigorta havuzuna ödeme yapan kimseler arasında karşılıklı bağış esasına dayalı bir dayanışmadır. Sigorta şirketi ise, ücreti karşılığında bu sandığı yönetir. Risk ödemelerinden artan para, yine ödeme yapanlara iade edilir.

Ağabeyiniz başka bir iş ve ekmek bulunca oradan ayrılmalıdır.