Faizsiz kredi caiz mi?

Soru Detayı

- Bir miktar kredi kartı borcum var. Tamamını ödeyemediğim için her ay bir miktar faiz koyuyorlar. Başka bir bankadan faizsiz kredi ile bu borcumu kapatsam uygun olur mu?
- Faizsiz kredi de dosya masrafı vs. yok. Sadece az miktarda hayat sigortası ücreti alınıyor. 10 bin alıyorsam 10 bin ödüyorum. Bu şekilde kredi caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Faizsiz borç alıp faizli borcu kapatmak caiz, hatta haramdan kurulmayı amaçladığı için farzdır.

Hayat sigortası katılım sigortacılığına göre yapılmazsa caiz değildir.

Sigortalı olmadığınız hâlde “faizsiz” diye borç veriyor ve buna karşı sigorta ücreti diye bir para alıyorlarsa bu faiz olur.

Hayat sigortası, borcu ödemeden ölürseniz borcun ödenmesini sağlamak için ise bu da caizdir. Fakat sigorta, katılım (tekafül) şeklinde olacaktır.