Vefat eden kişinin borcunu, sigorta şirketine ödetmek caiz mi?

Soru Detayı

- Ölen kişinin kalan kredi borcunu kredi esnasında zorunlu olarak yapılan sigorta ödüyor.
- Böyle bir durumda kalan borcu varislerin ödemesi gerekir mi yoksa sigorta şirketinin borcu ödemesi merhum üzerindeki borcu düşürür mü?
- Varisler olarak sigorta şirketine bu borcu ödetmek caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yaşarken borcunu sigorta ettiren kişi, ölünce onun borcunu elbette sigorta ödeyecektir; ölenin hayatta iken yaptığı borç sigorta sözleşmesi, zaten öldükten sonra borcunun ödeneceği taahhüdünü de içermektedir.

Borç ödenince ölü borçtan kurtulacağı için, varislerin başkaca bir ödeme yapmaları gerekmez.