Başkası için bankadan kredi çekmek caiz mi ve kredi çeken kişiye borç para verilebilir mi?

Soru Detayı
Başkası için bankadan kredi çekmek caiz mi ve kredi çeken kişiye borç para verilebilir mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Faizli kredi çeken kişiye kefil veya yardımcı olmak, onun için kredi çekmek caiz değildir. Çünkü harama vesile olmak da haramdır. Ancak faizli kredi borcu olan kişiye borç para verilirse ve kişi bu para ile kredi borcunu öderse borç verenin bir mesuliyeti olmaz. Çünkü borç vermenin dinen bir mahsuru yoktur.