Kredi çekenden borç para alabilir miyim?

Soru Detayı

- Kardeşim, kendi ihtiyacı için kredi çekecek. Benim bu çekilen krediden borç almam caiz olur mu?
Not: Çekilen kredi miktarı benim için artmayacak.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam'da faiz, kesin olarak haram kılınmıştır. Bir zaruret olmadıkça faiz almak da faiz vermek de caiz değildir. Zaruret ise, kişinin kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu bireylerin sağlık ve güvenlik içinde yaşamalarını sağlayan vazgeçilmezlerdir.

Bu itibarla Müslüman herhangi bir zaruret olmadıkça faizli işlemlerden uzak durmalıdır.

Sorunuza gelince; şayet faizli kredi sırf bir başkasına borç verilmek üzere çekilmişse / çekilecekse derhal bu uygulamadan / düşünceden vazgeçilmelidir.

Ancak faizli kredi, borç verilecek kişiden tamamen bağımsız olarak çekilmiş ve bir şekilde kişinin elinde fazlalık olarak duruyorsa, bu durumda parayı borç olarak alan şahsın faiz sorumluluğu olmadığı ifade edilebilir.

Yine daha önce faizli hesaba para yatırılarak faiz elde edilmişse, bu paradan borç alan kimsenin bir sorumluluğu yoktur.

Fakat paraya zaruret derecesinde ihtiyaç duymayan kişinin bu borcu almak yerine krediyi çeken kişinin faizli kredisini bir an önce kapatmasını sağlaması ya da faizden elde edilmiş fazlalığın sevap beklenilmeksizin fakirlere tasadduk edilmesine vesile olması dinen daha uygun olacaktır.