Faizle alınmış evi kabul etmem caiz mi?

Soru Detayı

- Babam bana ev vermek istiyor, ama o evi faizle alıyor şuan kredisini ödüyor o evi kabul etmem caiz mi?
- benim katkım yok borcu ben ödemiyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Babanız faizle ev almamış, faizli kredi ile ev almış, eğer babanız faizle para verseydi ve kazandığı faiz ile evi alsaydı, o zaman faiz parasıyla ev aldı derdiniz.

Faizli kredi çeken kimsenin aldığı para (anapara) ödünç alınan paradır ve geri ödenmektedir; bu para ile alınan ev haram olmaz.

Haram olan, babanızın faizli işlem yapmasıdır, faiz ödemesidir.