ATM yeri kiralama işlemlerine aracılık etmek caiz mi?

Soru Detayı

1. Çalıştığımız kaymakamlık binasının arazisinde banka ATM'leri için yerler var. Bu yerlerin ATM yeri olarak kiralanması için ihaleye çıkartıyoruz. Haliyle faizli bankalar ihaleye katılıyor ve kazanıyorlar. Bu kiralama ihalesi için gereken işlemleri biz personeller yapıyoruz. Faizli bankaların bu şekilde ATM yeri kiralama işlemlerine aracılık etmek caiz midir?
- Bu işe mecbur değilim inşallah. İşi bırakmamı mı önerirsiniz?
- Bu faizli meselelerden dolayı içim rahat değil. Bırakmam doğru olur mu?
2. Milli Emlak kurumunda devlet memuruyum. Yaptığımız satışlarda gecikme zammı adı altında kanuni faiz uygulanıyor. Sözleşmelerde ilgili mevzuat belirtilerek alıcıdan ve personelden imza alınıyor. Bu satış işlemlerini, evrak düzenlemesini vs. biz personeller yapıyoruz?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. ATM’ler yalnızca ve daha çok haram olan faizli işlemler için kullanılmıyor ve münhasıran faiz işlemi için yapılmış değildir. Haram için kullananların sorumluluğu kendilerine ait olur. ATM’leri katılım bankaları müşterileri de helal işlerde kullanıyor.

2. Milli Emlak'te yaptığınız satışlarda gecikme zammı adı altında kanuni faiz uygulanıyor, ama yaptığınız akit faizli ikraz / kredi vb. akdi değil. Gecikme faizi ârızî bir ek. Asıl akit helal olan bir şeyin alım satımıdır.