Papara kart kullanmak caiz mi?

Soru Detayı

- Papara kartım ile ilgili 2 sorum var:
1) Cashback özelliği var mesela CarrefourSA, Youtube, Netflix vb. yerlerde harcama yaparsak, yaptığımız harcamanın belli bir kısmı karta iade oluyor.
- Mesela carrefourSA dan 100 tl lik alışveriş yaparsak, 5 tl si karta iade oluyor, yani alışverişin %5 i hep iade. Buna cashback deniyor bu caiz midir, kullanılabilir mi, yapılan iade helal mi?
 2) Bu kartla elektrik faturası, su, doğalgaz gibi şeyler ödenebilir bir sürü özelliği var. Ama yeni bir özellik gelmiş milli piyango satın alma özelliği... Bu kartın telefondaki Papara Uygulamasının içine online olarak Papara kartı kullanarak milli piyango satın alma özelliği gelmiş.
- Bu piyango işine girmeden sadece elektrik faturası, su, doğalgaz faturaları gibi durumlar için bu kartı kullanmaya devam etmenin sakıncası var mı, yoksa bırakmak mı gerekir?
- Çünkü caiz olmayan bir özellik getirmişler bu durumda kartı bırakmalı mıyız, yoksa buğz ederek kartı kullanmaya devam edebilir miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Banka veya diğer ödeme kartlarıyla yapılan alışverişlerde biriken puanların kullanılması, bu puanları veren kurumun kazancının dinen helal olup olmamasına bağlıdır.

Buna göre kazancının çoğu helal olan kurumların verdiği hediye puanları kullanmak caiz iken, kazancının çoğu haram olan kurumların verdiği hediye puanları kullanmak caiz değildir. (bk. Mevsıli, İhtiyar, IV, 187)

Kazancının çoğu helal olmayan yerlerden elde edilen para puanlar, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmalı veya onlar için kullanılmalıdır.

2. Faizli işleme bulaşılmadığı sürece, söz konusu kartla fatura ödeme gibi meşru olan işlemlerin yapılmasında dinen bir sakınca yoktur.

Bununla birlikte, şans oyunları gibi dinimizin yasakladığı uygulamalara aracılık eden kuruluşlarla çalışmak, dolaylı olarak onlara destek olma anlamı taşıdığından, bu tür uygulamalara aracılık etmeyen alternatif kuruluşlarla çalışmak daha uygun olur.