Sadece alışverişlerde kullanmak üzere verilen yemek kartını, komisyon vererek paraya çevirmek helal midir?

Soru Detayı

- Çalıştığım kurum yemek kartı veriyor, her ay bu karta belli bir miktar para yüklüyor, bu para sadece alışverişlerde geçiyor. Evli olmadığım için bu para bana fazla geliyor. -Bazı iş yerleri bu kartla alışverişlerde yüzde yedi komisyon alıyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu kartlar, içinde yazdığı kadar yemek vb. kredisi demektir

1. İşveren kartın yalnızca fiilen yemek yemede kullanılmasını istiyorsa, öyle kullanılması gerekir.

2. Belli bir meblağı (mesela yüz lirayı) yüz yedi lira karşılığnda almak ve vermek faiz olur. Bunu (krediyi), daha azına veya çoğuna almak ve satmak caiz olmaz.